Skip to main content

Oradea - Knots and Sutures - Ed. 20.

General info
Period:
-
Teaching language:
Romanian
Abbreviation:
KS

Scopul acestui workshop este de a oferi studentilor la medicina din anii preclinici posibilitatea de a se familiariza cu instrumentarul chirurgical, de a invata in mod corect efectuarea a unui nod chirurgical, proceduri chirurgicale elementare (incizii, suturi),notiuni de managementul plăgii, totul intr-o maniera profesionista.

Subjects:

masuri de asepsie si antisepsie instrumentarul chirurgical de baza noduri chirurgicale notiuni de management al plagii hemostaza tipuri de suturi bandaje

Methodology:

Workshopul are o componenta teoretica sustinuta de catre echipa de studenti, organizatori sub forma unor prezentari Powerpoint, bogat ilustrate si o importanta componenta practica constând în succesiuni de demonstraţii realizate de instructorul principal ale cărui indicaţii vor fi urmate pas cu pas de către cursanţi la mesele de lucru. La finele cursului practic participantii sustin un test practic de evaluare in urma caruia obtin un punctaj. Acest punctaj, desi important pentru organizatori pentru a testa eficacitatea cursului, este pur informativ si nu este trecut pe diploma de participare

Program Knots and Sutures – Ed.20, Oradea:
Vineri (ora 16:00)

1. Asepsia si antisepsia (partea teoretică+partea practică)
2. Managementul plăgii
3. Hemostaza

Sâmbătă (ora 09:00)

1. Instrumentar chirurgical
2. Noduri chirurgicale (partea teoretică + partea practică)

3. Suturi (partea teoretică )
4. Pauza – 1 oră (pauza de masă)
5. Suturi (partea practică)

Duminică (ora 10:00)

1. Evaluare
2. Premierea

Strada Independentei, nr. 10
Oradea
Romania

Registration period
Registration start:
Registration deadline:
Eligibility
Dedicated to:
student
Of the faculty of:
medicina
Of years::
1
2
3
4
5
6
Fee
Fee for non-member:
RON100
Fee for SSCR (paying) member:
RON80
Participant
1. Balog Sorana-Noemi
2. Bucurean Maria
3. Erdei Petra
4. Gligor Anamaria Daniela
5. Huruniuc Alexandra
6. Indig Isabelle Yvette
7. Mare Nicoleta Ana Maria
8. Moldovan Mihai
9. Pat Denisa Amelia
10. Pintilie Maria Teodora
11. Popa Rafaela
12. Popovici Ionela-Ştefanela
13. Rad Andra
14. Sabau Diana
15. Șipoș Ioana Maria
16. Spătar Andra-Raluca
17. Stinian Georgia-Maria
18. Stoicovici Flavia
19. Sturz-Sărăcuţ Florina-Elena
20. Vidican Georgiana
Observer
21. Alexandru Victor
22. Bârlău Bianca
23. Hele Viorel George
24. Luca Andreea Melania Larisa
25. Morar Teodora
26. Stoi Ana
27. Țolca Denisa-Loredana
Trainer
28. Andreş Daiana-Ica-Ionela
29. Chisiu Flaviu Nicușor
30. Fărcaş Alina
31. Fritea Simina-Ioana
32. Gherdan Teodora
33. Man Olimpiu
34. Manța Alexandra Andreea
35. Miron Aida-Adela
36. Moisa Cezar
37. Mureșan Mihaela-Mirela
38. Pantea Corina-Alexandra
39. Pipa Larisa Evelina
40. Puie Bianca-Cristina
41. Sălăjanu Andrei-Mihai
42. Stark Alexandra Octavia
43. Totoran Andrada Daniela
44. Ungur Ioan
Coordinator
45. Alb Dan Alexandru
46. Lucian Alexandra
Coordinator: Dan Alexandru Alb Alexandra Lucian

You need to be logged in to be able to register to this event. You can create a free account now.

/***/