Skip to main content

Bucuresti - First Steps in Anatomical Dissection - Ed. 5.

General info
Period:
-
Teaching language:
Romanian
Abbreviation:
FSAD

Scopul acestui workshop este de a oferi studenților la medicină posibilitatea de a se familiariza cu realizarea disecției anumitor organe și, totodată, de a aprofunda anatomia acestora.

Subjects:

Parte teoretică

  • Prezentare introductivă (instrumentar, tehnici generale de disecție)
  • Anatomia organelor abordate

Parte practică

  • Disecția anatomică a organelor abordate

Organele abordate vor fi menționate în tematica fiecărei ediții, având posibilitatea de a varia de la o ediție la alta.

Methodology:

Workshopul are o componentă teoretică susținută de către un instructor, sub forma unor prezentări Powerpoint bogat ilustrate, și o importantă componentă practică, constând în succesiuni de demonstraţii realizate de instructorul principal, ale cărui indicaţii vor fi urmate pas cu pas de către cursanţi la mesele de lucru.

Sâmbătă (27 noiembrie) - 9:00-16:00:

Prezentarea instrumentarului de disecție

Anatomia ficatului

Disecția ficatului

Anatomia rinichiului

Disecția rinichiului

 

Duminică (28 noiembrie) - 9:00-16:00:

Anatomia cordului

Disecția cordului

Bulevardul Eroii Sanitari 8
Bucuresti
Romania

  • UMFCD
  • Biblioteca Thoma Ionescu
Registration period
Registration start:
Registration deadline:
Eligibility
Dedicated to:
student
Of the faculty of:
medicina
Fee
Fee for non-member:
RON120
Fee for SSCR (paying) member:
RON100
Participant
1. Băloiu Teodora
2. Corbeanu Cristina-Ioana
3. Curcumelis Anamaria-Cristina
4. Dan Mihai Octavian
5. Dindere Mihaela-Elisabeta
6. Dobrică Antonia
7. Dumbrava Maria Laura
8. Fira Andreea-Maria
9. Ghețu Carla-Ilinca
10. Grădinaru Ana-Alexia
11. Grigore Luisa
12. Marin Raluca Maria
13. Melinte Carmen-Georgeana
14. Pârvu Elena Alina
15. Perdun Patricia
16. Roman Maria
17. Schmilevschi Emma Teodora
18. Toader Antonia
19. Votan Iulia
20. Zală Andreea- Elena
Organizer
21. Micleru Bogdan-Andrei
22. Mihalcea Vlad-Romeo
Trainer
23. Barbu Alexandru
24. Barnonschi Andrei Alexandru
25. Breuer Carla-Alexandra
26. Gheorghiu Bianca-Alexandra
27. Mitru Ștefan-Bogdan
28. Moraru Bianca-Elena
29. Ștefan Gabriel-Lucian
30. Trancă Ionuț-Ciprian
Coordinator
31. Anton Florentina
32. Radu Florentina-Roxana
Coordinator: Florentina-Roxana Radu Florentina Anton

You need to be logged in to be able to register to this event. You can create a free account now.

/***/