Mergi la conţinutul principal

Brașov - Basic Surgical Skills - Ed. 8.

Info generale
Perioada:
-
Limba de predare:
română
Abreviere:
BSS

Scopul acestui workshop este de a oferi studentilor posibilitatea de a-si imbunatati gesturile si manevrele chirurgicale, precum si imbogatirea cunostintelor teoretice.

Tematica:

Toracocenteza Paracenteza Drenaj Sondaj nazogastric Sondaj uretrovezical Tușeu rectal Tușeu vaginal Chirurgie digestivă (pe intestin de porc: anastomoze T-T, T-L, disecție pedicul vascular) Chirurgie vasculară (pe aorta de porc: anastomoze T-T, T-L, patch)

Metodologie:

            Cursurile teoretice sunt sub forma unor prezentari bogat ilustrate. Fiecare participant are propria masa de lucru si beneficiaza de instrumentar chirurgical si materiale de pregatire puse la dispozitie de catre organizatori.            Tehnicile chirurgicale sunt realizate la pupitrul central de catre instructori si proiectate in timp real odata cu explicatiile acestora. Participantii vor reproduce apoi fiecare manevra sub indrumarea instructorilor asistenti, insistandu-se pana ce acestea sunt deprinse.             La finanul cursului practic participantii sustin un test practic de evaluare in urma caruia obtin un punctaj. Acest punctaj, desi important pentru organizatori, pentru a testa eficacitatea cursului, este pur informativ si nu este trecut pe diploma de participare.

Vineri (ora 15:00):

1. Laparotomia și parietorafia 

2. Anastomoze vasculare 

 

Sâmbătă (ora 9:00): 

1. Tușee și sondaje 

2. Toracocenteza și paracenteza 

3. Anastomoze intestinale 

 

Duminicã (ora 9:00): 

1.Laparoscopia 

2.Chirurgia robotică 

Perioadă înscriere
Start inscrieri:
Deadline înscrieri:
Eligibilitate
Adresat celor în calitate de:
student
Al facultății:
medicina
În anii:
1
2
3
4
5
6
Graduate of (any of the following):
Taxă
Taxa necotizant:
120 RON
Taxa cotizant:
100 RON

Vă rugăm să achitați taxa doar DUPĂ confirmarea participării, primită pe e-mail.  CONT: RO 25 BRDE 410 SV 5517 8734 100.

Participant
1. Anghelescu Beatrice Maria
2. Babătă Andra Ilinca
3. Badea Delia Alexandra
4. Barac Andreea
5. Barbu Mălina-Georgiana
6. Bazarcă Ana-Maria
7. Cantea Iustin Stefan
8. Catrinoiu Ana-Maria
9. Coja Gabriela
10. Drăgan Maria-Alexandra
11. Gheorghiu Natalie
12. Moga Daria
13. Olteanu Emanuel - Alexandru
14. Paval Stefan
15. Petrovan Claudia-Maria
16. Radu Răzvan
17. Radu Teodora
18. Tatu Marina
19. Trifu Anamaria Iosefina
20. Voancea Beatrice Elena Larisa
Observator
21. Băncilă Andrada Maria
22. Marin Mihai
23. Rusu Elena
24. Vochițu Vlad-Andrei
Organizator
25. Anastasiu Alexandru
26. Bașa Mihai-Adrian
Trainer
27. Coțovanu Bianca-Andreea
28. Dragu Andreea-Ioana
29. Duță George Marius
30. Enache Alexandru-Ștefan
31. Iacob Mădălina
32. Iankevici Thomas
33. Mereț Denis-Anamaria
34. Popovici Mihaela Diana
35. Răcureanu Denisa-Cristiana
36. Szentpali Julianna
Coordonator
37. Banu Andreea
38. Dumitru Mădălina
Coordonator: Andreea Banu Mădălina Dumitru

Trebuie sa fiti logat pentru a va putea inscrie

/***/