Mergi la conţinutul principal

Constanța - Knots and Sutures - Ed. 51.

Info generale
Perioada:
-
Limba de predare:
engleză
Abreviere:
KS

Scopul acestui workshop este de a oferi studentilor la medicina din anii preclinici posibilitatea de a se familiariza cu instrumentarul chirurgical, de a invata in mod corect efectuarea a unui nod chirurgical, proceduri chirurgicale elementare (incizii, suturi),notiuni de managementul plăgii, totul intr-o maniera profesionista.

Tematica:

masuri de asepsie si antisepsie instrumentarul chirurgical de baza noduri chirurgicale notiuni de management al plagii hemostaza tipuri de suturi bandaje

Metodologie:

Workshopul are o componenta teoretica sustinuta de catre echipa de studenti, organizatori sub forma unor prezentari Powerpoint, bogat ilustrate si o importanta componenta practica constând în succesiuni de demonstraţii realizate de instructorul principal ale cărui indicaţii vor fi urmate pas cu pas de către cursanţi la mesele de lucru. La finele cursului practic participantii sustin un test practic de evaluare in urma caruia obtin un punctaj. Acest punctaj, desi important pentru organizatori pentru a testa eficacitatea cursului, este pur informativ si nu este trecut pe diploma de participare

Friday:

19.00 - Meeting at the anatomy room.
19:10 - Asepsis and Antisepsis
19:30 - Instruments
19: 45-20: 00 - Break
20:00 - Knots

Saturday:

9:00 - Assembly in the anatomy room
9:15 - Sutures
10: 20-10: 40- Break
10: 40-13: 00 -Sutures

Sunday:

10:00 - Meeting in the anatomy room
10: 10- NG and urethral catheterization
10:20 - Bandages
10:40 - Evaluation
14:00 - Closing the course

Aleea Universității
Constanța
România

Perioadă înscrieri
Start inscrieri:
Deadline inscrieri:
Eligibilitate
Adresat celor in calitate de:
student
In anii:
1
2
3
4
5
6
Taxa
Taxa necotizant:
90 RON
Taxa cotizant:
70 RON
Participant
1. Arunachalam Divya
2. Basmaci Ilayda
3. Graca Sofia
4. Haq Hamzah
5. Haq Labeeba
6. Hussain Qasim
7. Iheanacho Chidinma
8. Kirmizisakal Ibrahim
9. Liata Filippa
10. Ó Cróinín Diarmuid
11. Plaka Berkem
12. Tabaku Keti
13. Ugurlu Berke
Observator
14. Scupra Constantin
Trainer
15. Feraru Lavinia-Elena
16. Ismail Jaklin-Niran
17. Nicola Casandra-Elena
Coordonator
18. Demircan Esra Gülen
19. Ștefănică Mircea-Gaby
Coordonator: Mircea-Gaby Ștefănică Esra Gülen Demircan

Trebuie sa fiti logat pentru a va putea inscrie

/***/