Mergi la conţinutul principal

Oradea - Knots and Sutures - Ed. 19.

Info generale
Perioada:
-
Limba de predare:
română
Abreviere:
KS

Scopul acestui workshop este de a oferi studentilor la medicina din anii preclinici posibilitatea de a se familiariza cu instrumentarul chirurgical, de a invata in mod corect efectuarea a unui nod chirurgical, proceduri chirurgicale elementare (incizii, suturi),notiuni de managementul plăgii, totul intr-o maniera profesionista.

Tematica:

masuri de asepsie si antisepsie instrumentarul chirurgical de baza noduri chirurgicale notiuni de management al plagii hemostaza tipuri de suturi bandaje

Metodologie:

Workshopul are o componenta teoretica sustinuta de catre echipa de studenti, organizatori sub forma unor prezentari Powerpoint, bogat ilustrate si o importanta componenta practica constând în succesiuni de demonstraţii realizate de instructorul principal ale cărui indicaţii vor fi urmate pas cu pas de către cursanţi la mesele de lucru. La finele cursului practic participantii sustin un test practic de evaluare in urma caruia obtin un punctaj. Acest punctaj, desi important pentru organizatori pentru a testa eficacitatea cursului, este pur informativ si nu este trecut pe diploma de participare

Program Knots and Sutures – Ed.19, Oradea:
Vineri (ora 17:00)
1. Instrumentar chirurgical
2. Noduri chirurgicale (partea teoretică + partea practică)

Sâmbătă (ora 09:00)
1. Asepsia si antisepsia (partea teoretică+partea practică)
2. Managementul plăgii
3. Hemostaza
4. Suturi (partea teoretică )
5. Pauza – 1 oră (pauza de masă)
6. Suturi (partea practică)

Duminică (ora 09:00)
1. Pansamente și bandaje
2. Prezentarea filialei
3. Evaluare
4. Premierea

Strada Independentei, nr. 10
Oradea
România

Perioadă înscrieri
Start inscrieri:
Deadline inscrieri:
Eligibilitate
Adresat celor in calitate de:
student
Al facultatii de:
medicina
In anii:
1
2
3
4
5
6
Taxa
Taxa necotizant:
90 RON
Taxa cotizant:
70 RON
Participant
1. Bocu Daiana
2. Bostan Larisa Stefania
3. Chehade Alkarsifi Hussein
4. Cojocaru Corina Mihaela
5. Debelka Alex-Edward
6. Frențiu Daniela
7. Frențiu Maria-Andrea
8. Galea Oana Mihaela
9. Hele Viorel George
10. Ionuț Cristian Alex
11. Libotean Darius
12. Luca Andreea Melania Larisa
13. Mihuț Rareș
14. Morar Teodora
15. Mounzer Ali
16. Nechita Ioana
17. Petretchi Mihai
18. Popovici Diana Maria
19. Repede Mara
20. Savu Raluca
Observator
21. Bărcăuan Ioana Maria
22. Bouit Yasmina-Aicha
23. Chiş Selena Ioana
24. Domocoş Diana Nicoleta
25. Mușet Casandra Ioana
26. Popa Cristina-Ioana
27. Potor Oana-Cristina
28. Taleb Alice
Trainer
29. Abou Hammine Dany
30. Alb Dan Alexandru
31. Balint Raul-Bogdan-Florin
32. Gherdan Teodora
33. Lucian Alexandra
34. Manța Alexandra Andreea
35. Miron Aida-Adela
36. Moisa Cezar
37. Pantea Corina-Alexandra
38. Pipa Larisa Evelina
39. Șandor Cristina-Gabriela
40. Stark Alexandra Octavia
41. Tomșe Andreea Sorana
42. Totoran Andrada Daniela
43. Udrea Petre
Coordonator
44. Petruț Adrian-Ioan
45. Puie Bianca-Cristina
Organizator:
Coordonator: Adrian-Ioan Petruț Bianca-Cristina Puie

Trebuie sa fiti logat pentru a va putea inscrie

/***/