Mergi la conţinutul principal

Oradea - Knots and Sutures - Ed. 20.

Info generale
Perioada:
-
Limba de predare:
română
Abreviere:
KS

Scopul acestui workshop este de a oferi studentilor la medicina din anii preclinici posibilitatea de a se familiariza cu instrumentarul chirurgical, de a invata in mod corect efectuarea a unui nod chirurgical, proceduri chirurgicale elementare (incizii, suturi),notiuni de managementul plăgii, totul intr-o maniera profesionista.

Tematica:

masuri de asepsie si antisepsie instrumentarul chirurgical de baza noduri chirurgicale notiuni de management al plagii hemostaza tipuri de suturi bandaje

Metodologie:

Workshopul are o componenta teoretica sustinuta de catre echipa de studenti, organizatori sub forma unor prezentari Powerpoint, bogat ilustrate si o importanta componenta practica constând în succesiuni de demonstraţii realizate de instructorul principal ale cărui indicaţii vor fi urmate pas cu pas de către cursanţi la mesele de lucru. La finele cursului practic participantii sustin un test practic de evaluare in urma caruia obtin un punctaj. Acest punctaj, desi important pentru organizatori pentru a testa eficacitatea cursului, este pur informativ si nu este trecut pe diploma de participare

Program Knots and Sutures – Ed.20, Oradea:
Vineri (ora 16:00)
1. Instrumentar chirurgical
2. Noduri chirurgicale (partea teoretică + partea practică)

Sâmbătă (ora 09:00)
1. Asepsia si antisepsia (partea teoretică+partea practică)
2. Managementul plăgii
3. Hemostaza
4. Suturi (partea teoretică )
5. Pauza – 1 oră (pauza de masă)
6. Suturi (partea practică)

Duminică (ora 09:00)
1. Pansamente și bandaje
2. Prezentarea filialei
3. Evaluare
4. Premierea

Strada Independentei, nr. 10
Oradea
România

Perioadă înscriere
Start inscrieri:
Deadline înscrieri:
Eligibilitate
Adresat celor în calitate de:
student
Al facultății:
medicina
În anii:
1
2
3
4
5
6
Taxă
Taxa necotizant:
100 RON
Taxa cotizant:
80 RON
Participant
1. Biro Bettina
2. Burescu Cosmina
3. Butiri Larisa
4. Cupar Claudiu
5. Cura Andrei Dumitru
6. Fecioru Bianca
7. Florincuța Bianca Giulia
8. Ilieș Sergiu Mihai
9. Illeș Alexandra Lenke Floriana
10. Lupan Beatrix
11. Mureşan Iulia
12. Papuc Aliona
13. Pop Alexandra
14. Popovici Ionela-Ştefanela
15. Șipoș Ioana Maria
16. Spătar Andra-Raluca
17. Stoicovici Flavia
18. Sturz-Sărăcuţ Florina-Elena
19. Surd Marius
20. Todoruț Livia Alice
Observator
21. Debelka Alex-Edward
22. Galea Oana Mihaela
23. Lupuț Alexandra
24. Morar Teodora
25. Opriş Daiana Ioana
26. Popovici Diana Maria
Organizator
27. Alb Dan Alexandru
28. Angheluță Ruxandra Elena
29. Mureșan Mihaela-Mirela
30. Petruț Adrian-Ioan
Trainer
31. Abou Hammine Dany
32. Bouit Yasmina-Aicha
33. Chisiu Flaviu Nicușor
34. Geală Andreea-Ioana
35. Gherdan Teodora
36. Man Olimpiu
37. Moisa Cezar
38. Mureșanu Flaviu
39. Pantea Corina-Alexandra
40. Pente Răzvan-Sebastian
41. Sălăjanu Andrei-Mihai
42. Stark Alexandra Octavia
43. Totoran Andrada Daniela
44. Udrea Petre
Coordonator
45. Ulici Andreea Corina
46. Ungur Ioan
Organizator:
Coordonator: Andreea Corina Ulici Ioan Ungur

Trebuie sa fiti logat pentru a va putea inscrie

/***/