Mergi la conţinutul principal

Padina - Trauma Camp - Ed. 12.

Info generale
Perioada:
-
Limba de predare:
română
Tematica:

1.​Trainingul medical îşi propune instruirea practică a unei serii de 26 de studenţi la medicină, în timpul vacanţei universitare de vară, vizând urmatoarea tematică:-​Educație ecologică montană , familiarizarea cu echipamentul montan obligatoriu , orientare și regulile de supravieţuire montană-​Evaluarea primară a pacientului-​Suport vital de bază și particularitățile acordării primului ajutor în condiții montane-​Defibrilare automată (AED)- Advanced Life Support- Advanced Trauma Life Support- Managementul traumatismelor montane- Imobilizare , bandajare și transportul pacienților salvați-​Afecțiuni legate de expunerea la soare-​Hipotermia și Degerăturile-​Boala altitudinii-​Mușcături și înțepături

Metodologie:

Proiectul “Trauma Camp” reprezintă un eveniment organizat de către Societatea Studenţească de Chirurgie din România (SSCR), în colaborare cu UMF Carol Davila , Salvamont Dâmbovița și SMURD Sibiu, care propune studenţilor o incursiune în medicina de urgenţă și traumatologia asociată salvărilor montane, ca o completare a bagajului de cunoștințe teoretice acumulate în timpul anilor de studiu.“Trauma Camp” se va desfăşura în perioada 22 - 29 august 2016 în cadrul unui spaţiu special amenajat în Munţii Bucegi şi va consta într-o săptămână de cursuri teoretice medicale, exerciţii practice şi scenarii de salvare, cursuri de orientare montană, alpinism și drumeţii, la care vor lua parte un număr de 26 de studenți.Cazarea și 3 mese pe zi vor fi asigurate de către Vila Coteanu, siguranţa participanţilor de către Salvamont Dâmbovița , trainingurile medicale de către SMURD Sibiu, iar organizarea activităților de catre reprezentanții SSCR București. Curricula Cursurilor va include Basic Life Support, Advanced Life Support, managementul traumei, urgențe particulare, acordarea primului ajutor în condiții montane, defibrilare automata (AED), imobilizare, bandajare și transportul pacienților salvați.Echipa de instructori va consta din 4 paramedici specializați în medicina de urgență și traumatology, membrii SMURD Sibiu și 7 salvatori montani, membrii Serviciului Public Județean Salvamont Dâmbovița. Echipa de coordonatori va fi formată din 2 membrii SSCR București.Pe parcursul taberei, vor fi organizate seri de jocuri de cabană, focuri de tabară, petreceri, dar și alte activități menite să faciliteze atât cunoașterea și legarea de noi prietenii, cât și asigurarea unei atmosfere cât mai relaxante și distractive.

Ziua 1 (22 Iulie)

12:00 – 15:00 | Sosire participanți

15:00 – 18:00 | Drumeție Șaua Strunga

18:00 – 20:00 | Cina

20:00 – 21:00 + | Astronomie

 

Ziua 2 (23 Iulie)

08:00 – 10:00 | Mic dejun

10:00 – 12:00 | Salvamont (corturi, noduri)

12:00 – 14:00 | Pranz

14:00 – 18:00 | SMURD ALS (teorie + practic)

18:00 – 20:00 | Cina

20:00 – 21:00 + | Concurs de noduri

 

Ziua 3 (24 Iulie)

08:00 – 10:00 | Mic dejun

10:00 – 12:00 | SMURD ATLS

12:00 – 14:00 | Pranz

14:00 – 18:00 | Drumeție Șaua Bătrâna

18:00 – 20:00 | Cina

20:00 – 21:00 + | Steaguri

 

Ziua 4 (25 Iulie)

08:00 – 10:00 | Mic dejun

10:00 – 12:00 | Alpinism

12:00 – 14:00 | Pranz

14:00 – 18:00 | Supraviețuire

18:00 – 20:00 | Cina

20:00 – 21:00 + | Simulare actiune salvare SMURD

 

Ziua 5 (26 Iulie)

08:00 – 10:00 | Mic dejun

10:00 – 18:00 | Drumetie pe Vf. Omu’

18:00 – 20:00 | Cina

20:00 – 21:00 + | Foc de tabără

 

Ziua 6 (27 Iulie)

08:00 – 10:00 | Mic dejun

10:00 – 14:00 | Plecare participanți

Platoul Padina
Padina
România

Perioadă înscrieri
Deadline inscrieri:
Eligibilitate
Adresat celor in calitate de:
student
Taxa
Taxa necotizant:
800 RON
Taxa cotizant:
750 RON
Participant
1. Adam Andrei-Călin
2. Băncilă Andrada Maria
3. Barac Simona
4. Beuran David
5. Bodog Ruxandra Florina
6. Bodog Teodora Maria
7. Bostan Ioana-Ștefania
8. Cazimirovitz Andreea -Maria
9. Ciumacencu Teodora
10. Dashtinaserabadi Ava
11. Dimian Tiberiu-Andrei
12. Doicin Ioana-Cristina
13. Fleacă Alexandra-Maria
14. Frîncu Ioana
15. Fülöp Sohan Marta
16. Geisler Antonia Alina
17. Grigoriu Radu-Mihai
18. Hagicalil Elin
19. Jitaru Andra Gabriela
20. Jurcan Ștefania Raluca
21. Marin Cezara Ioana
22. Micudă Ana-Maria
23. Monea Alexandra-Florina
24. Munteanu Andreea
25. Nastasă Daiana
26. Negoita Adriana
27. Niță Ilinca-Bianca
28. Orbu Ana-Maria
29. Pârghie Maria
30. Popescu Cătălin Ștefan
31. Purice Ioana-Elena
32. Radu Teodora
33. Silion Medeea
34. Slobodeanu Andreea Georgiana
35. Stoica Ana-Ștefania
36. Suschinel Raluca
37. Tronciu Eduard
38. Vasilescu Mihail-Alin
39. Zavelea Ioana Adriana
40. Zlăgnean Alina-Mihaela
41. Zorilă Maria
Organizator
42. Jurj-Tudoran Maria
43. Sîrbu Mircea-Daniel
Coordonator
44. Beșliu Robert
45. Iacob Andrei-Mihai
46. Şerban Liviu-Ioan
47. Vasile Tiberiu Marian
Coordonator: Andrei-Mihai Iacob Liviu-Ioan Şerban

Trebuie sa fiti logat pentru a va putea inscrie

/**/